کف فوم سرد مهمترین عامل در دوام و راحتی کاناپه ، مبل یا صندلی شماست.

نشیمن (کف فوم سرد) مبل مهمترین عامل در تعیین راحتی و طول عمر کاناپه ، مبل یا صندلی شماست. اخیراً یک نظرسنجی از صنعت مبلمان نشان داد که اکثر مصرف کنندگان انتظار دارند، مبلمان جدیدشان فقط 3 الی 5 سال دوام داشته باشد. این تخمین کاملا صحیح است.اما دلیل این عمر کوتاه برای اکثر مصرف کنندگان بسیار تعجب آور است. غالبا مشتریان کم اطلاع  که نگران دوام مبلمان خود هستند ابتدا در مورد کیفیت ساخت اسکلت(کلاف) مبل، پایه و پارچه سوال می کنند. بسیاری از کلاف ها(اسکلت مبل) و پارچه های ارزان قیمت بیش از 5 سال دوام می آورند. بنابراین نشیمن یا همان کف مبل، اولین قسمت مبلمان است که همواره فرسوده می شوند و نیاز به تعویض دارند.                               یونیک فوم

 

متاسفانه بیشتر تولیدکنندگان و خرده فروشان، خدمات تعویض کفی مبلمان فرسوده یا آسیب دیده را بسیار دشوارمی کنند.تعویض کفی مبل نیاز به یک رویه کوبی سفارشی  دارد و می تواند هزینه بر باشد. کف اکثر مبل های فروخته شده با قیمت پایین و متوسط ​​در عرض 1 تا 3 سال شکل و راحتی خود را از دست می دهند و ظرف 3 الی 5 سال نیاز به تعویض دارند.

  • سه نوع پایه ساخت نشیمن برای بیشتر کاناپه ها و مبل های فروخته شده در دنیا وجود دارد.

فوم
فنرهای کویل
کرک و پر

بسیاری از نشیمن مبل ها با استفاده از ترکیب دو یا هر سه ساختار مختلف ساخته می شوند.

فوم متداول ترین نوع نشیمن مبلمان است که در چندین تراکم(دانسیته-چگالی) مختلف موجود است. در هر تراکم فوم  طیف گسترده ای از استحکام(سفتی) مختلف موجود است. اگرچه اکثر مردم فکر می کنند که تراکم و استحکام فوم، مترادف هستند اما در واقع بسیار متفاوت هستند. بیشتر تأمین کنندگان فوم معمولاً 4 الی 5 تراکم متداول برای نشیمن کف مبلمان مسکونی (25 الی 40 کیلویی)  استفاده می کنند. این عدد وزن (به کیلوگرم) در یک متر مکعب فوم را نشان میدهد.هر یک از این تراکم های مختلف ممکن است در1 یا  چند استحکام یا سفتی مختلف از بسیار نرم تا بسیار محکم در دسترس باشد.

طول عمرنشیمن فوم در درجه اول به تراکم و ضخامت کف بستگی دارد. عامل مهم دیگر داشتن فوم با انعطاف پذیری بالا(HR) است. به این معنی که نشیمن فوم  بعد از استفاده  و فشرده شدن شکل خود را بهتر بازیابی می کند.

تعداد دفعات استفاده و نیزسایز افراد بر طول عمر نشیمن مبلمان تأثیر خواهد گذاشت. درواقع “استحکام” یا همان سفتی  بالشتک کف مبل، در طول عمر مورد انتظار نشیمن تأثیر بسیار کمی می گذارد.اما از آنجا که اکثر مصرف کنندگان “استحکام” را با دوام برابر می دانند ، اغلب فوم های ارزان قیمت “بسیار محکم”  توسط تامین کنندگان ساخته می شوند. با وجود کف کم چگال ، این احساس “محکم” خیلی طولانی نخواهد شد. فوم های مورد استفاده در نشیمن صندلی برای مبلمان مسکونی با قیمت متوسط ​​عموماً دارای تراکم(چگالی) در حدود 25 الی30 کیلویی  است.

از فوم های با چگالی کم معمولاً برای بالشتک های پشتی یا بالشتک هایی که از روی دسته یا قسمت های دیگر کلاف مبل عبور می کنند استفاده می شود. تراکم بالاتر از(32 الی  42 کیلویی) را می توان در مبلمان مسکونی گران قیمت تر و البته دارای عمر بیشتر یافت. مبلمان طراحی شده برای استفاده سنگین تجاری یا سازمانی ممکن است از فوم با تراکم 48 و یا بالاتر استفاده کنند.

هرچه چگالی فوم  بیشتر باشد هزینه کف نشیمن بیشتر خواهد بود. تغییرات در سفتی معمولاً بر هزینه تأثیر نمی گذارد.همچنین فوم HR (High Resilience)  نسبت به فوم های غیر HR گرانتر است.بیشترین تراکم نشیمن کف برای مبلمان مسکونی که در ایران  فروخته می شود چگالی30 (کیلوگرم بر متر مکعب) است. نشیمن مبلی که با عنوان “دانسیته بالا” و بدون ذکر کردن مقدارعددی چگالی توصیف می شود ، معمولاً دارای تراکم 30 کیلویی است.

می توان انتظار داشت که یک قطعه  نشیمن کف ضخیم 10 سانتی ساخته شده با فوم 30 کیلویی و HR (قابلیت انعطاف پذیری بالا) با استفاده متوسط، حدود 2 سال دوام بیاورد. قبل از اینکه کف توانایی بازگشت خود را از دست بدهد و شکل خود را حفظ کند. همچنین می توان انتظار داشت که یک قطعه فوم ضخیم 12 سانت  ساخته شده با فوم HR (انعطاف پذیری بالا) با تراکم 30 کیلویی  با استفاده متوسط ​​، 3 سال دوام بیاورد. قبل از اینکه کف توانایی بازگشت خود را از دست بدهد و شکل خود را حفظ کند.

بالشتک های فوم معمولاً تا چند سال دیگر پس از آغاز روند خرابی همچنان قابل استفاده خواهند بود. فوم هایی که قابلیت انعطاف پذیری بالایی ندارند با سرعت بیشتری خراب می شوند. گاهی اوقات پس از  مدت یک سال از  زمان خرید مبلمان،  بسیاری از کاناپه هایی که با کف (تراکم 25 کیلویی) ارزان تر (و وزن سبک تر)   فروخته می شوند  با سرعت بیشتری شروع به خراب شدن می کنند.

جهت بازدید از محصولات فوم سرد شرکت یونیک فوم می توانید به لینک محصولات مراجعه کنید و جهت تماس با بخش فروش بر روی لینک ارتباط با ما کلیک کنید.

 

نوشته های مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *